U Vanjskotrgovinskoj komori BiH održan godišnji skup proizvođača i prerađivača ljekovitog i aromatičnog bilja i šumskih plodova, kojem je prisustvovalo oko 30 kompanija iz cijele BiH. Sektor ljekovitog bilja i šumskih plodova u BiH jedan je od rijetkih koji se u 2012. godini može se pohvaliti tri puta većim izvozom od uvoza. Prema analizama USAID/Sida FARMA projekta i Vanjskotrgovinske komore BiH, tokom prošle godine izvezeno je 24.858.635 KM, uz uvoz od 8.401.591 KM. Naročito dobre rezultate u 2012. godini zabilježile su kompanije koje izvoze eterična ulja, sa rastom od 88 posto u odnosu na 2011. godinu. Fokus se zadnjih godina stavlja na finalizaciju proizvoda i kultivaciju ljekovitog bilja, kako bi se povećala profitabilnost i sačuvalo bogatstvo prirode u BiH.
U Vanjskotrgovinskoj komori BiH održan godišnji skup proizvođača i prerađivača ljekovitog i aromatičnog bilja i šumskih plodova, kojem je prisustvovalo oko 30 kompanija iz cijele BiH...
Sektor ljekovitog bilja i šumskih plodova u BiH jedan je od rijetkih koji se u 2012. godini može se pohvaliti tri puta većim izvozom od uvoza.
Prema analizama USAID/Sida FARMA projekta i Vanjskotrgovinske komore BiH, tokom prošle godine izvezeno je 24.858.635 KM, uz uvoz od 8.401.591 KM.
Naročito dobre rezultate u 2012. godini zabilježile su kompanije koje izvoze eterična ulja, sa rastom od 88 posto u odnosu na 2011. godinu.
Fokus se zadnjih godina stavlja na finalizaciju proizvoda i kultivaciju ljekovitog bilja, kako bi se povećala profitabilnost i sačuvalo bogatstvo prirode u BiH.
Skup je organiziran u suradnji sa USAID/Sida FARMA projektom, a prezentacije su imali i predstavnici entitetskih ministarstava poljoprivrede, JP Šume RS, te kreditnih institucija i donatora.
Predstavnici entitetskih ministarstava poljoprivrede pojasnili su status legislative koja se odnosi na nedrvne šumske proizvode. U strukturi izvoza iz sektora ljekovitog bilja i šumskih plodova sa gotovo 75 posto dominiraju gljive i šumsko voće, pa je jako bitno da se stvori odgovarajući zakonski okvir unutar kojeg će djelovati firme iz sektora i sakupljači na terenu.
Mnogo pažnje privukla je prezentacija DCA garantnog fonda u okviru USAID/Sida FARMA projekta, kao i koncept finansiranja uz pomoć „poslovnih anđela“, koji je predstavila kompanija Bizoo Angels.
Predstavnica ambasade Kraljevine Švedske u BiH dala je više detalja vezano za Challenge fond, kroz koji su kompanijama dostupna grant sredstva u iznosu do 30.000 eura.
Vanjskotrgovinska komora BiH i USAID/Sida FARMA projekat zajednički su predstavili promotivne aktivnosti realizirane u 2013. godini, u okviru kojih su posjećeni sajmovi u Njemačkoj, Turskoj i Švedskoj, te je štampan sektorski katalog na engleskom, njemačkom i turskom jeziku. Za narednu godinu planirano je ažuriranje kataloga i nastup na sajmu Natural Products Scandinavia u Švedskoj.